Artykuły

Linią Yamanote

Tokio jest ogromnym miastem, które może przytłaczać. Szczególnie kogoś, kto znalazł się w nim po raz pierwszy i musi się tu odnaleźć. Linia JR Yamanote (Yamanote-sen 山手線) może pomóc w poruszaniu się po Tokio, a na jej trasie znajduje się większość tokijskich atrakcji.

 

 (Zdjęcie stąd.)

Linia Yamanote zaczęła powstawać pod koniec XIX wieku. Oznacza jest kolorem jasnozielonym i codziennie przewozi kilka milionów ludzi. Zarówno na stacji, jak i w pociągach, jest rozpiska wszystkich stacji oraz pokazany kierunek, w którym dany pociąg jedzie. Linia Yamanote jest bardzo wygodnym środkiem transportu także dlatego, że trasa zatacza koło w jedną i drugą stronę, więc nawet jeśli wsiądziemy do pociągu, który jedzie w odwrotnym kierunku, prędzej czy później dotrzemy na naszą stację. Przejechanie całej trasy zajmuje około godziny. Możemy zaopatrzyć się w bilet jednodniowy (Tokunai Pass) i przesiadać się do woli. Bilet normalny kosztuje 750 jenów i pozwala nieco zaoszczędzić, jeśli chcemy pozwiedzać kilka miejsc tego samego dnia.

Muzeum Narodowe w Ueno

Jeden dzień to zdecydowanie za mało, aby zobaczyć wszystko, co ciekawe na trasie, ale bardzo łatwo można skomponować sobie wycieczkę wysiadając na różnych stacjach. Wiele atrakcji odnajdziemy, jeśli zdecydujemy się wysiąść na stacji Ueno (上野). Ogromny park daje nie tylko wytchnienie od miejskiego zgiełku, ale pozwala również zajrzeć do pand w zoo, zwiedzić między innymi Muzeum Narodowe czy Narodowe Muzeum Sztuki Zachodniej i odwiedzić przepięknie odnowioną niedawno świątynię Tōshō-gū. To również bardzo popularne miejsce w czasie kwitnienia wiśni – doskonałą rozrywką są wtedy przejażdżki łódką po stawie Shinobazu.

Budynek NTT DoCoMo w Shinjuku

Z kolei Shinjuku (新宿) to świetne miejsce dla fanów wieżowców i punktów widokowych. To właśnie tu znajdują się budynki Tōkyō-Tochō z charakterystycznymi dwoma wieżami, z których za darmo można podziwiać panoramę Tokio, oraz słynny z filmu Lost in Translation hotel park Hyatt. Jednak wokół znaleźć można wiele innych ciekawych konstrukcji, jak np. Cocoon Tower. Shinjuku ma również inne mniej biurowe oblicze, które odnaleźć można w Kabukichō. Pełno tam klubów nocnych, love hoteli, restauracji i kin.

Centralny punkt Shibuya przy słynnym przejściu dla pieszych

Shibuya (渋谷) i Harajuku (原宿) to dzielnice idealne na zakupy, wypad z przyjaciółmi na kawę lub do parku Yoyogi. Shibuya jest głośna, kolorowa i pełna ludzi. Popularnym miejscem spotkań jest pomnik wiernego Hachikō, który znajduje się tuż obok ogromnego przejścia dla pieszych. Znajduje się tu także Bunkamura, kompleks kulturalny mieszczący muzeum, sale teatralną i koncertową. Ze stacji Harajuku można wybrać się do zielonej enklawy i zobaczyć shintoistyczną Meiji-i-jingu albo na ciasną uliczkę Takeshita, mekkę modową japońskiej młodzieży. Warto wybrać się również na Omotesando hills, ulicę, po obu stronach której znajdują się modne sklepy, butiki i restauracje.

Uliczka Takeshita w Harajuku

Tuż obok mamy Ebisu (恵比寿) to doskonała dzielnica dla wielbicieli piwa, restauracji i sklepów. W Ebisu Garden Place poza wieloma sklepami i kafejkami mieści się darmowe Muzeum Piwa Yebisu, w którym możemy poznać historię tego trunku. Na koniec zwiedzania polecamy spróbować w barze różnych rodzajów Yebisu. Interesującym miejscem jest także francuska restauracja Chateau Restaurant Taillvent-Robuchon, która mieści się w budynku zbudowanym w europejskim stylu.

Właściwie każda stacja kryje coś ciekawego. Jeśli wysiądziemy w Shin-Ōkubo, znajdziemy się w koreańskiej dzielnicy pełnej knajpek, sklepów z kosmetykami i wizerunkami koreańskich idoli. W Kanda możemy zajrzeć do wielu księgarni i antykwariatów, sklepów muzycznych oraz zobaczyć Nikolai-do, czyli japoński kościół prawosławny. Z kolei Akihabara to tzw. elektroniczne miasteczko, gdzie każdy fan mang, anime czy gier komputerowych znajdzie coś dla siebie.

Polecamy pobrać darmową aplikacje zawierając mapę linii Yamanote oraz grę tutaj, a tu kupić najróżniejsze gadżety związane z tą linią. Jak widać popularność Yamanote-sen przybiera różną formę.

 

Artykuły, 17 maja 2013